Witajcie drodzy Lotnicy ! W tym tygodniu zajmiemy się pracą rolnika.

1. Na początek na podstawie obrazków dowiecie się „Skąd się bierze chleb” obejrzyjcie poniższą historyjkę, a potem zabawcie się w zabawę „Od ziarenka do bochenka”

Najedź kursorem  i otwórz historyjkę: Jak powstaje chleb

2„Od ziarenka do bochenka” – opowieść ruchowo-naśladowcza połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi:

– Pociąg: Jedziemy dziś do gospodarstwa rolnego pociągiem (ciuch, ciuch, ciuch – naśladowanie

odgłosów, dzieci tworzą pociąg). Przekonamy się, jak wygląda życie na wsi…

– Koniki: Jedziemy na konikach do pana rolnika (odgłos kląskania).

– Praca rolnika: Najpierw rolnik sieje zboże (siejeje, siejeje, siejeje), deszcz pada na pole (kap, kap,

kap), potem zboże rośnie i dojrzewa, a wietrzyk śpiewa (szszszsz). Słońce grzeje całe lato (uf, uf,

uf), nastała pora zbiorów, już na pole wjeżdża kombajn (wrrrr, wrrrrrrr, wrrrrrr). Kombajn przesypuje ziarno na wozy (szszszszsz), rolnik wiezie ziarno ciągnikiem do młynarza (wrrrr, wrrrrr, wrrrr).

– Młyn: Młynarz w młynie zmiele ziarnka (szerokie otwieranie ust i kręcenie szczęką), z ziaren

powstanie mąka. Aaaa– psik! Wpadła do nosków! Mąka jest gotowa, do piekarni jedziemy samochodem (brum, brum, brum). Nocą, kiedy dzieci śpią (sen – chrapanie), piekarz piecze z mąki

chleb i bułki (naśladowanie ruchu wyrabiania ciasta).

– Piekarnia: Z samego rana samochody (brum, brum) z piekarni ruszają do sklepów, by dostarczyć

pieczywo. Uwaga, jeszcze gorące (parzy – dmuchanie), ale jak pięknie pachnie (wąchanie – głęboki wdech i wydech).

– Pociąg: Wracamy pociągiem (ciuch, ciuch ciuch) do przedszkola.

Obejrzyjcie krótki film o rolniku i jego maszynach. Po jego obejrzeniu narysujcie traktor. Jeśli możecie, prześlijcie nam ten rysunek do przedszkolnej galerii. Zaczynamy:) i powodzenia!