„Zdrowy styl życia – czyli jaki?”

Opracowała: Beata Chalcarz

Jak prowadzić zdrowy styl życia w obecnych czasach i sytuacji w której znaleźliśmy się? Czy tak ostatnio tak modny zdrowy styl życia jest możliwy w rodzinie, w której wychowuje się dziecko w wieku przedszkolnym? Żeby odpowiedzieć na te pytania należy zastanowić się jaki styl można nazwać zdrowym. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, znaleźć czas na odpowiednią ilość snu i odpoczynku, nauczyć się radzić ze stresem. Dzieci od samego początku uczą się przez naśladownictwo. To my – dorośli jesteśmy wzorem postępowania i to my kształtujemy ich styl życia. Jeżeli rodzic spędza wolny czas przed ekranem smartfona albo telewizji zamiast spożytkować go bawiąc się w zabawy ruchowe z dzieckiem, to prawdopodobnie nie zaszczepimy u niego pierwiastka aktywnego fizycznie dziecka. Sposobów na taką aktywność fizyczną jest mnóstwo:

– wspólne spacery po lesie, parku

– jazda na rowerze, hulajnodze, łyżworolkach itp.

– pływanie, różne dyscypliny sportowe

– gry zespołowe w berka, w chowanego, ciuciubabka, Baba Jaga patrzy, kalambury, ciepło-zimno

– pokonywanie slalomów, poszukiwanie ukrytych skarbów,

– gry i zabawy z elementem rywalizacji, a nawet gry planszowe

Kolejnym elementem zdrowego stylu życia jest dobrze dobrana do wieku i potrzeb organizmu dieta. Dzieci od pierwszych miesięcy poznają różne smaki, które towarzyszą im przez kolejne lata. Im więcej poznają warzyw i owoców tym lepiej. „Od 9 miesiąca życia połowę talerza dobowego powinny zajmować warzywa i owoce, jedną ćwierć białko a drugą węglowodany”. Dążmy do tego aby w jadłospisie wyeliminować smażone potrawy (maks. 2 x na tydzień). Każdy przedszkolak poznając piramidę zdrowego żywienia potrafi wymienić produkty, które przyczynią się do tego że nasze ciało będzie zdrowe i pełne energii. Wdrążmy w dietę również wodę, która czyni dla organizmu wiele dobrego. Nawet praca komórek mózgowych jest możliwa dzięki wodzie. Dzieci poznając świat, myślą, analizują, klasyfikują, kodują. Procesy te są sprawniejsze, gdy pija odpowiednią ilość wody. Najlepiej aby była podawana w temperaturze pokojowej. Zachęcajmy dzieci do wspólnego przygotowywania posiłków, można wspólnie przygotować sałatkę owocową, koktajl lub wesołą kanapkę podaną w ciekawy dla dziecka sposób. W tym miejscu polecam pozycję M. Terlikowskiej pt. „Kuchnia pełna cudów”, w której można znaleźć ciekawe kulinarne propozycje jak regaty na liściach sałaty, czy słodkiego bałwana a nawet psa z kiełbasy. Może owe propozycje zainspirują zagorzałych niejadków. Pobawcie się również w zabawę „Jakie to warzywo, jaki to owoc?”, gdzie dziecko z zasłoniętymi oczami, za pomocą zmysłu dotyku, węchu rozpoznaje co ma na talerzu. Porozmawiajcie o warzywach i owocach, skąd pochodzą, jak rosną? A może Wasze dziecko lubi zagadki „to warzywo jest pomarańczowe i podłużne”… Wachlarz pomysłów jest ogromny, a dla prawdziwych niejadków warzyw polecam książeczkę Silvii Serreli „Lena – czy ktoś naprawdę lubi warzywa?”, którą psycholog Magdalena Lange – Rachwał dedykuje rodzicom, którzy są zmęczeni ciągłym powtarzaniem: „Zjedz również warzywa”. Co w takim razie ze słodyczami, które są dostępne w każdej postaci w każdym smaku i kolorze. Drogi Rodzicu, słodycze można jak najbardziej zostawić na specjalne okazje, ale również podać w drugiej połowie dnia, gdy energia pomału opada. Mogą to być energetyczne przekąski jak np. suszone morele, rodzynki, kostka czekolady. Jak podpowiada doradca żywieniowy zachowanie równowagi i urozmaicenie pozwoli odżywić i wzmocnić organizm, będzie zapobiegać zmęczeniu i chorobom. Sen jest bardzo ważny dla utrzymania naszej fizycznej, umysłowej, a nawet psychicznej sprawności. Sprawia że organizm się regeneruje, zwłaszcza u dziecka, którego aktywność poznawcza, fizyczna i społeczna potrzebuje więcej energii życiowej aby poznać i zrozumieć świat. Jednym z najważniejszych kroków do prowadzenia zdrowego stylu życia jest pozytywne myślenie i nastawienie do życia. „Im bardziej otwierasz się z ufnością na życie i miłość, tym więcej dobrej energii gromadzisz w organizmie”. Warto tą energią obdarzyć przedszkolaka, przed którym stawia się kolejne zadania do wykonania. Codzienne afirmacje poskutkują wiarą we własne siły, pokonaniem trudności, zażegnaniem sporów z kolegą, osiąganiem sukcesów.

Można prowadzić zdrowy styl życia nawet w dobie koronawirusa, należy jednak pamiętać o zdrowym odżywianiu się aktywności fizycznej, spędzaniu czasu razem z dzieckiem i czerpaniu radości z pozytywnego nastawienia do codziennych wyzwań.

Bibliografia:

„Energia życia, energia pożywienia. Praktyczne sposoby wzmocnienia zdrowia” B. Żak-Cyran, Łódź 2011 r.

„Kuchnia pełna cudów” M. Terlikowska, 2017 r.

„Gotowanie dla niemowląt i małych dzieci” Kielce 2009 r.

Żywność pełna kłamstw. Jak przemysł spożywczy świadomie rujnuje twoje zdrowie”. Dr Hans-Urlich Grimm, Białystok 2015 r.

Miesięczniki „Twoje dziecko” 2019 r.